Transmisyon Çeliği
Urun Bilgi Adı : Transmisyon Çeliği

Açıklama


Transmisyon Çeliği

Ç 1008 – Ç 1013 ve St-37 standart kalitesinde olan çelikler için "Transmisyon Çeliği" tabiri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çelikler, mukavemeti arttırmak için kullanılmaktadır, bunun nedeni Mangan (Mn) değerinin yüksek olmasıdır. Ayrıca bu çeliklerin Karbon (C) değerlerinin düşük olması hasebiyle kaynak işlerine çok müsaittir.

Ayriyeten talaşlı üretim sağlanabilmektedir. CNC ve Torna makinelerinde basitçe işlenebilir.

İnşaat sektörü başta olmak üzere birçok sektörün göz bebeğidir. Otomotiv sanayi, Beyaz eşya ve savunma sanayinde de tercih edilmektedir. Ayrıca Otomotiv yedek parçalarında da kullanılabilmektedir. Üretim sırasında "soğuk çekme" diye tabir edilen yöntem kullanılmakta ve Yuvarlak kesit olarak ortalama 5 mm ile 90 mm arasında üretim ağırlığına sahip olmaktadır. Karbonitrasyona ve nitrasyon (yüzey sertleştirme) işlemine müsait bir yapıya sahiptirler. 

St44 ve St52 malzemeler daha mukavim bir yapı içermektedir. Bu da içerlerindeki karbon ve mangan miktarının arttırılması neticesi oluşmaktadır. Örneğin SAE 1050 malzemenin ısıl işlemsiz mukavemet değerleri, yarısına yakın karbon ihtiva eden St52 malzeme ile hemen hemen aynıdır. Transmisyon üretiminde ürün yüzey kalitesi yüksek olup h8, h9, h11 toleranslarında düzgün, parlak ve ovalitesiz malzemedendir